سایت در حال طراحی است . لینک دانلود همه مباحث قرار گرفت.

لوگوی وبسایت سیویل 30

مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398 (ویرایش ها)

فروشگاه کتاب وُمارکت
فروش ویژه کتاب های مهندسی عمران و مکمل وبسایت سیویل 30
تخفیف ویژه
مهندس علی قائمی
علی قائمی
2022-02-18
[views]
4.6
(12)

رایگان دانلود کن !

دانلود رایگان مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

راحت خرید کن !

خرید راحت مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398
مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

رایگان دانلود کن !

دانلود رایگان مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

راحت خرید کن !

خرید راحت مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تغییرات مبحث هشتم در طول زمان

  در سال 1384

  انتشار اولین ویرایش مبحث هشتم

  در سال 1384

  در سال 1392

  انتشار دومین ویرایش مبحث هشتم

  در سال 1392

  در سال 1398

  انتشار آخرین ویرایش مبحث هشتم

  در سال 1398

  مقدمه

  مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان «طرح و اجرای ساختمان های با مصالح بنایی» ، تدوین و منتشر شد.

  استفاده از مصالح بنایی در اجرای ساختمان ها از دیر باز در ایران رواج داشته است اکثر ساختمان های موجود در کشور، به ویژه در شهرهای کوچک، بخشهای روستاها و همچنین در بافتهای فرسوده و قدیمی کلان شهرها از نوع مصالح بنایی می باشند. آسیب پذیر بودن این ساختمان ها در زمین لرزه های گذشته، که عمدتا ناشی از عدم رعایت صحیح ضوابط فنی می باشد، اهمیت تدوین، به روزرسانی و ترویج مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان را آشکار می سازد.

  اولین کمیته تخصصی مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، تحت عنوان “ساختمان های مصالح بنایی” در سال 1376 شروع به فعالیت نمود. در ابتدا ، با توجه به رواج اجرای سنتی این نوع ساختمان در ایران، که عمدتا مغایر با ضوابط فنی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله می باشد، کمیته تخصصی تصمیم گرفت این مبحث را بر اساس تجربیات بومی و امکانات موجود در کشور بومی سازی نماید و طی مباحت جداگانه ساختمان های آجری، خشتي و سنگی غیر مسلح و کلاف دار، مبحث را بر مبنای نیاز آن زمان جامعه مهندسی ایران تدوین و در سال 1384 ارایه نمود.

  با پیشرفت صنعت ساخت و ساز و فراهم گردیدن امکان استفاده از مصالح جدید در اقصی نقاط کشور، در ویرایش دوم مبحث، مباحت ساختمان های سنتی خشتی، سنگی و آجری غیر مسلح تجميع و محدودتر گردیده و جهت آشنایی جامعه مهندسان، مبحث بنایی مسلح به صورت مقدماتی و محدود وارد مبحث گردید،

  و با توجه به اهتمام جدی دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان جهت بازنگری و به روز نمودن مباحث ، پس از تدوین آخرین ویرایش مبحث هشتم در سال 1392، کمیته جدید مبحث، بلافاصله ارزیابی و بازنگری میحت را آغاز نمود. در مسیر به روز رسانی مبحث و همگام کردن آن با آیین نامه های معتبر بین المللی و نیاز امروز صنعت ساختمان کشور، در ویرایش جدید، بحث ساختمان های بنایی مسلح به صورت جامع ارایه شده است. همچنین، با توجه به وجود امکانات فنی و اقتصادی ساخت ساختمان های بنایی با کلاف در اقصی نقاط کشور و نظر به آسیب پذیر بودن ساختمان های بنایی سنتی غیر مسلح (بدون کلاف)، بحث اخیر از مبحث هشتم حذف شده است.

  با برگزاری جلسات متعدد کمیته تخصصی، پیش نویس ویرایش جدید این مبحث آماده شد و در معرض نظرخواهی صاحب نظران و مهندسان قرار گرفت و به تصویب شورای تدوین مقررات ملی ساختمان رسید. در این ویرایش نسبت به ویرایش پیشین تغییرات زیر انجام شده است :

  1. در فصل اول ویرایش جدید، تعاریف اولیه مورد نیاز این مبحث، در مقایسه با ویرایش قبلی، به میزان قابل ملاحظه ای گسترده تر ارائه شده است. همچنین، با توجه به روابط طراحی ارائه شده در فصل چهارم و در فصل های دیگر مبحث، علائم اختصاری مورد استفاده در مبحث در ویرایش جدید این فصل تعریف شده اند.
  2. فصل دوم از ویرایش جدید به معرفی خصوصیات مصالح مورد استفاده می پردازد که نسبت به ویرایش پیشین مفصل تر بوده و اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع و ویژگی های مصالح در اختبار مهندسان قرار می دهد.
  3. در ویرایش جدید این مبحث ، فصل سوم تحت عنوان “ضوابط عمومی” مورد بازنگری مفصل قرار گرفته است، به ویژه ضوابط مربوط به اعضای غیر سازه ای به صورت مبسوط در این فصل گنجانده شده است.
  4. فصل چهارم ویرایش جدید به ارائه ضوابط “ساختمان های بنایی مسلح” اختصاص داده شده است. این ساختمان ها با توجه به عملکرد مناسب در برابر زلزله، در کشورهای پیشرفته لرزه خیز نیز مورد استفاده قرار می گیرند. لذا کمیته بازنگری مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان وقت قابل ملاحظه ای را صرف تکمیل و گسترش این فصل از مبحث نموده و با افزودن مباحث مربوط به بارگذاری، تحلیل و طراحی ساختمان های بنایی مسلح به روش مقاومت نهایی، مجموعه ای کامل در اختیار جامعه مهندسان قرار داده است. امید است تکمیل این فصل از مبحث، مشوقی باشد برای استفاده گسترده از ساختمان بنایی مسلح در ایران.
  5. فصل پنجم ویرایش جدید مبحث، تحت عنوان “ساختمان های بنایی با کلاف”، بطور کلی دوباره نویسی شده است. این فصل نسبت به ویرایش قبلی گسترش قابل ملاحظه ای یافته و بسیاری از ابهامات و کمبودهای موجود برطرف گردیده است.
  6. همان گونه که اشاره شد، در ویرایش جدید مبحث، فصل ششم ویرایش قبلی تحت عنوان “ساختمان های بنایی غیر مسلح” حتی و قسمت هایی از فصل حذف شده، شامل اجرای انواع سقف ها به فصل پنجم ویرایش جدید افزوده شده است.

  امید است که پس از بیش از بیست سال که از تشکیل اولین کمیته تخصصی مبحث هشتم می گذرد، ویرایش جدید مبحث پاسخگوی نیازهای امروز جامعه مهندسی ساختمان کشور باشد. ویرایش جدید مبحث هشتم نیز بی شک عاری از کمبود و البهام نمی باشد، لذا از محققان و مهندسان محترم خواهشمندیم نظرات اصلاحی  و تکمیلی خود را جهت بررسی در اختیار این کمیته قرار دهند.

  کمیته تخصصی مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان (1398)

  مبحث هشتم مناسب

  راهنمایی

  1) هدف ما ، دسترسی آسان و راحت برای مهندسین گرامی و کلیه دانشجویان و علاقه مندان است
  در اینجا میتوانید به صورت رایگان کلیه ویرایش مباحث مقررات ملی را دانلود و یا درصورت نیاز و تمایل به تهیه کتاب ،  به صورت امن و راحت از فروشگاهی که مکمل  این وبسایت طراحی شده است خرید کنید .

  2) طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، ویرایش 1398 مبحث هشتم مطابق منبع آزمون می باشد.

  با آرزوی موفقیت برای همه همراهان گرامی

  باکس دانلود

  هزینه دانلود : یک صلوات به نیت ظهور حضرت مهدی (عج)

  مبحث هشتم ویرایش 1398

  حجم فایل 11.5MB
  فرمت فایل pdf
  تعداد دانلود 948
  آخرین به روز رسانی 2022-02-15
  برای دانلود کلیک کنید
  مبحث هشتم ویرایش 1392

  حجم فایل 1.0MB
  فرمت فایل pdf
  تعداد دانلود 37
  آخرین به روز رسانی 2022-02-15
  برای دانلود کلیک کنید

  سوالات متداول

  طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، مبحث هشتم برای رشته عمران گرایش های «محاسبات» ، «نظارت» ، «اجرا» ، گرایش های جدید رشته عمران ، گرایش های  «ارزیابی ، طرح و اجرای بهسازی» و «طرح و اجرای گود ، پی و سازه نگهبان» و رشته معماری در گرایش های «نظارت» و «اجرا» مناسب می باشد.

  بله ، طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، ویرایش 1398 مبحث هشتم مطابق منبع آزمون می باشد.

  بله ، در طی سال ها ، چند ویرایش از مبحث هشتم منتشر شده که ویرایش 1398 آخرین ویرایش مبحث هشتم می باشد.

  لطفا شما هم امتیاز دهید

  با کلیک بر روی ستاره ها امتیاز خود را ثبت کنید

  میانگین امتیازات : 4.6 / 5. تعداد آرا : 12

  تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

  با امتیاز دادن ما را در جهت بهبود مطالب و ایجاد انگیزه همراهی فرمایید.
  مهندس علی قائمی

  علی قائمی

  دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران ، طراح و مدیر وبسایت سیویل 30 و فروشگاه کتاب وُمارکت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.