سایت در حال طراحی است . لینک دانلود همه مباحث قرار گرفت.

لوگوی وبسایت سیویل 30

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395 (ویرایش ها + اصلاحیه ها)

فروشگاه کتاب وُمارکت
فروش ویژه کتاب های مهندسی عمران و مکمل وبسایت سیویل 30
تخفیف ویژه
مهندس علی قائمی
علی قائمی
2022-02-16
[views]
4.9
(7)

رایگان دانلود کن !

دانلود رایگان مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395

راحت خرید کن !

خرید راحت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395
مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395

رایگان دانلود کن !

دانلود رایگان مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395

راحت خرید کن !

خرید راحت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395

فهرست مطالب
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  تغییرات مبحث سوم در طول زمان

  در سال 1380

  انتشار اولین ویرایش مبحث سوم

  در سال 1380

  در سال 1392

  انتشار دومین ویرایش مبحث سوم

  در سال 1392

  در سال 1395

  انتشار آخرین ویرایش مبحث سوم

  در سال 1395

  مقدمه

  مبحث سوم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان «حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق» ، تدوین و منتشر شد.

  محافظت ساختمان ها در برابر آتش سوزی از ابعاد ایمنی جانی، مالی و منافع ملی از ضروری ترین نیازها و الزامات در طرح و اجرای ساختمان ها است. علوم و مهندسی ایمنی در برابر آتش از موضوعات مهمی محسوب می شود که در دهه های اخیر در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دانش فنی و فناوری های ایمنی در برابر آتش در دنیا به سرعت در حال رشد است. این موضوع فقط به ساختمان های متعارف محدود نمی شود و زمینه های متعدد دیگر در کشور مانند سیستم های حمل و نقل و سازه های خاصی همگی نیازمند تحقیقات و فناوری های ایمنی در برابر آتش هستند.

  علاوه بر آن با توجه به نیازهای متعدد در صنعت ساختمان کشور و رویکرد به سمت اهدافی نظیر سبک سازی، مقاوم ساری، عایق کاری حرارتی و کاربرد مواد پلیمری و کامپوزیت ها در ساختمان که باعث افزایش خطر پذیری حریق شده، از مراکز تحقیقاتی انتطار می رود راه حل های کاربردی برای ایمنی این محصولات در برابر آتش ارائه نمایند. از جمله تهیه مقررات، استانداردها، دستورالعمل ها و آیین نامه های تخصصی برای تامین سطح مناسب ایمنی در برابر آتش در ساختمان ها و ترویج فناوری های محافظت در برابر آتش ضروری است.

  به این موضوع باید گرایش های جدید مقررات و استانداردها در دنیا به سمت الزامات پایه عملکردی و راه حل های مهندسی را اضافه کرد که در سال های اخیر حوزه های جدید و تخصصی را در تحقیقات مهندسی آتش گشوده است و در کشور ما نیز باید در آینده نزدیک مورد توجه جدی تری قرار گیرد.

  ویرایش حاضر از مبحث سوم مقررات ملی ساختمان نسبت به ویرایش های قبلی به نحو قابل توجهی تکمیل شده تا به صورت بهتری پاسخگوی نیازهای جامعه مهندسی و ایمنی آحاد جامعه باشد. بیش از هر چیز، ساختار مبحث در این ویرایش به صورت مفهومی نظم داده شده، مطالب در فصل های تخصصی مربوط به خود ارائه شده است. دسته بندی تصرف ها که برای بسیاری از الزامات مورد نیاز است، در این ویرایشی ارائه شده است.

  دسته بندی ساختارها از نظر مقاومت در برابر آتش، محدودیت های ابعادی ساختمان ها بسته به مقاومت عناصر آنها در برابر آتش، نصب سیستم های کشف و اعلام حریق، مشخصات راه های خروج، رفتار مصالح نازک کاری و نما در برابر آتش، کنترل و محافظت مصالح بلیمری از نظر خطر پذیری در برابر آتش، مقاومت در برابر آتش برای اجزای سازه ای و جداکننده ها. آتش بندی فضاهای جداسازی شده، محافظت در برابر دود، نصب سیستم های اطفا و سایر مسائل مهم در یک فصل بندی منطقی و مفهومی ارائه شده اند.

  به علاوه ضوابط مربوط به برخی فضاها و ساختمان های خاص مانند آتریوم ها، ساختمان های عمیق و پارکینگ ها در این ویرایش ارائه شده است. همچنین تجربیات و بازخوردهای جامعه مهندسی در سال های قبل از طرق مختلف دریافت و بهره برداری شد. برخی اصلاحات مورد نیاز در ویرایش های قبلی (اعم از رفع اشکال، تعدیل سطح الزامات، افزودن گزینه های طراحی و با شفاف سازی برخی بندها) در این ویرایش انجام شده است.همچنین هماهنگی های بیشتری با کمیته های تخصصی سایر مباحث از جنبه های فنی و واژه شناسی صورت گرفت.

  یکی از پیشرفت های مهم در این ویرایش، تدوین ضوابط دسته بندی مصالح نازک کاری و نما از نظر رفتار در برابر آتش و تعیین الزامات کاربردی برای آنها بود. این موضوع همچنین برای مصالح فوم پلیمری صورت گرفت و ضوابط آنها ارائه شده است. نیازی به توضیح نیست که یکی از مهمترین عوامل گسترش حریق در ساختمان ها و تلفات و خسارات ناشی از آنها، کاربرد مصالح قابل اشتعال و یا استفاده ناصحیح از مصالح با جزئیات اجرایی غلط است که در این ویرایش از مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، برای اولین بار ضوابط آنها تا حدود زیادی ارائه شده و قدم مهمی در جهت ارتقاء سطح ایمنی در برابر آتش در کشور تلقی می گردد.

  در این ویرایش تلاش شد تا سطح الزامات و نیز اجباری شدن آنها در یک فرایند منطقی و با در نظر گرفتن شرایط کشور از جنبه های مختلف اقتصادی، فنی و دسترسی به فناوری های مورد نیاز در نظر گرفته شده، برخی از الزامات تنها برای ساختمان های عمومی و یا با ارتفاع زیاد اجباری شده است. بدیهی است با پیشرفت سطح فناوری و عمومی تر شدن کاربرد محصولات محافظت کننده در برابر آتش و دریافت بازخوردهای مناسب از این جهت، می توان در ویرایش های بعدی دامنه اعمال مقررات ملی ساختمان را به نحو متناسب افزایش داد.

  با وجود پیشرفت های به عمل آمده در سال های اخیر، هنوز مقررات تخصصی محافظت در برابر آتش و مدارک فنی پشتیبان آن نیاز به توسعه و تکمیل دارد که امید است در سال های پیش روی با سرعت بیشتری نسبت به قبل شاهد آن باشیم. قطعا بازخورد اثرها و نظرهای متخصصین و دست اندرکاران، راهگشای تکمیل و توسعه مبحث در ویرایش های بعدی خواهد بود.

  در حال حاضر تهیه دستورالعمل های طراحی و نصب برای سیستم های اطفاء خودکار و لوله های قائم آتش نشانی در زیر کمیته های تخصصی مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در دست تدوین است که امید است به زودی و پس از تصویب نهایی در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان تحت عنوان مدارک فنی پشتیبان مبحث به جامعه فنی ارائه شود. قطعا تهیه راهنما برای مبحث نیز از اولویت مهم برخوردار است و از جمله ارائه اطلاعات در خصوص مصالح و سیستم های متعارف برای کاهش هزینه ها و تسهیل طراحی در راهنمای مبحث مورد توجه قرار خواهد گرفت.

  در اینجا لازم است تا از نظرات و راهنمایی های شورای محترم تدوین مقررات و به ویژه رئیس محترم شورا، جناب آقای دکتر محمد تقی احمدی، قدردانی گردد. کمک ها و پشتیبانی کارشناسان دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان، به ویژه سرکار خانم مهندس سهیلا پاکروان شایسته قدردانی می باشد. همچنین کمیته تخصصی مبحث سوم مقررات ملی ساختمان از نظرات رؤسای محترم سایر کمیته های تخصصی و جامعه مهندسی در جهت رفع اشکالات و ارتقاء این مبحث کمال تشکر را دارد.

  امید است این ویرایش از مبحث در جهت ارتقاء ایمنی جانی و مالی شهروندان، کاهش خسارات ناشی از حریق و حفظ سرمایه های ملی به بهترین نحو مؤثر باشد.

  کمیته تخصصی تدوین مقررات ملی ساختمان

  مبحث سوم مناسب

  راهنمایی

  1) هدف ما ، دسترسی آسان و راحت برای مهندسین گرامی و کلیه دانشجویان و علاقه مندان است
  در اینجا میتوانید به صورت رایگان کلیه ویرایش مباحث مقررات ملی را دانلود و یا درصورت نیاز و تمایل به تهیه کتاب ،  به صورت امن و راحت از فروشگاهی که مکمل  این وبسایت طراحی شده است خرید کنید .

  2) طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، ویرایش 1395 مبحث سوم مطابق منبع آزمون می باشد.

  با آرزوی موفقیت برای همه همراهان گرامی

  باکس دانلود

  هزینه دانلود : یک صلوات به نیت ظهور حضرت مهدی (عج)

  مبحث سوم ویرایش 1395

  حجم فایل 4.0MB
  فرمت فایل pdf
  تعداد دانلود 302
  آخرین به روز رسانی 2022-02-15
  برای دانلود کلیک کنید
  اصلاحیه مبحث سوم ویرایش 1395

  حجم فایل 0.5MB
  فرمت فایل pdf
  تعداد دانلود 77
  آخرین به روز رسانی 2022-02-15
  برای دانلود کلیک کنید
  مبحث سوم ویرایش 1392

  حجم فایل 1.1MB
  فرمت فایل pdf
  تعداد دانلود 6
  آخرین به روز رسانی 2022-02-15
  برای دانلود کلیک کنید
  اصلاحیه مبحث سوم ویرایش 1392

  حجم فایل 0.5MB
  فرمت فایل pdf
  تعداد دانلود 7
  آخرین به روز رسانی 2022-02-15
  برای دانلود کلیک کنید

  سوالات متداول

  طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، مبحث سوم برای رشته عمران گرایش «اجرا» ، رشته معماری گرایش «طراحی» ، «نظارت» و «اجرا» ، رشته تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی گرایش «طراحی» ، «نظارت» و «اجرا»  مناسب می باشد.

  بله ، طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، ویرایش 1395 مبحث سوم مطابق منبع آزمون می باشد.

  بله ، در طی سال ها ، چند ویرایش از مبحث سوم منتشر شده ولی ویرایش 1395 آخرین ویرایش مبحث سوم می باشد.

  لطفا شما هم امتیاز دهید

  با کلیک بر روی ستاره ها امتیاز خود را ثبت کنید

  میانگین امتیازات : 4.9 / 5. تعداد آرا : 7

  تا الان رای ثبت نشده ! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

  با امتیاز دادن ما را در جهت بهبود مطالب و ایجاد انگیزه همراهی فرمایید.
  مهندس علی قائمی

  علی قائمی

  دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران ، طراح و مدیر وبسایت سیویل 30 و فروشگاه کتاب وُمارکت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.