سایت در حال طراحی است . لینک دانلود همه مباحث قرار گرفت.

مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392 (غلط نامه + پیش نویس 1399)

فروشگاه کتاب مهندسی

اولین فروشگاه تخصصی کتاب مهندسی و مکمل وبسایت سیویل 30
تخفیف ویژه
مهندس علی قائمی
نویسنده : علی قائمی
تاریخ به روز رسانی : 26 آذر 1400
بازدید ها : 34
4.5
(2)

رایگان دانلود کن !

دانلود رایگان مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392

راحت خرید کن !

خرید راحت مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392

مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392

تغییرات مبحث دهم در طول زمان

در سال 1368

انتشار اولین ویرایش مبحث دهم

در سال 1368

در سال 1384

انتشار دومین ویرایش مبحث دهم

در سال 1384

در سال 1387

انتشار سومین ویرایش مبحث دهم

در سال 1387

در سال 1392

انتشار آخرین ویرایش مبحث دهم

در سال 1392

مقدمه و تغییرات آخرین ویرایش

مبحث دهم مقررات ملی ساختمان تحت عنوان «طرح و اجرای ساختمان های فولادی» ، تدوین و منتشر شد.

این مجموعه، ویرایش چهارم مبحث دهم مقررات ملی ساختمان با عنوان “طرح و اجرای ساختمان های فولادی” است و هدف آن ارائه حداقل ضوابط و مقرراتی است که با رعایت آنها شرایط ایمنی، قابلیت بهره برداری و پایایی سازه های موضوع این مبحث قراهم شود.

هدف از این ویرایش، آسان سازی استفاده، به روز کردن ضوابط و مقررات، افزودن برخی ضوابط تکمیلی به ویژه در فصل الزامات طراحی لرزه ای برای کاربرد گسترده تر و رفع برخی ابهامات و کمبودهای اصلی و ویرایش فنی و ادبی آن و نیز صرفه اقتصادی در طراحی و اجرای ساختمان های فولادی بوده است.

علائم و اختصارات به کار رفته در این مبحث به نحوی اختیار شده است که هماهنگ با علائم و اختصارات متحدالشکل مورد تائید سازمان بین المللی استاندارد (ISO) می باشد و واژه ها و عناوین نیز هماهنگ با سایر مباحث مقررات ملی ساختمان و سایر آئین نامه های ملی در این زمینه می باشد.

الزامات و مقررات این مبحث شامل الزامات عمومی (فصل 10-1)، الزامات طراحی (فصل 10-2)، الزامات طراحی لرزه ای (فصل 10-3) و الزامات ساخت، نصب و کنترل (فصل 10-4) می باشد.

مطابق این مبحث تعیین پیکربندی، ابعاد و مشخصات اجزای سازه باید به نحوی باشد که مجموعه سازه، شامل اعضا و اتصالات آن، تحت شرایط بارگذاری محتمل، به هیچ یک از حالت های حدی مقاومت (ایمنی) و بهره برداری نرسد. حالت های حدی مقاومت و بهره برداری به شرایطی اطلاق می شوند که اگر تمام یا بخشی از سازه ساختمان و نیز قطعات الحاقی آن به هر یک از آن حالت ها برسند، ساختمان قادر به انجام وظایف خود نبوده و از حيز انتفاع خارج می شود.

تا چند سال پیش، روش تنش مجاز سنتی ترین روش طراحی سازه های فولادی برای تامین الزامات حالت های حدی مقاومت به شمار می رفت و ارائه آن به عنوان دستورالعمل در آئین نامه AISC سابقه حدود 100 ساله دارد. در این روش طراحی اولا ضوابط طراحی بگونه ای تدوین شده بود که بتوان از روش تحليل الاستیک بهره برد، ثانیا در این روش آثار كليه عوامل موثر برای تأمین یک حاشیه ایمنی معقول و منطقی، تنها به کمک یک ضریب (بنام ضریب اطمینان) و فقط در یک مرحله منظور می شد.

در سه دهه اخیر آئین نامه نویسان کشورهای پیشرفته تلاش نموده اند آئین نامه ای تدوین نمایند که در آن از یک طرف برای تحلیل سازه بتوان از روش تحليل الاستیک استفاده نموده و از طرف دیگر مقاومت اجزای سازه در حالت های حدی (نهایی) محاسبه شود. در حال حاضر این شیوه، که در طراحی سازه های فولادی به روش “ضرایب بار و مقاومت” موسوم است، در اکثر کشورهای پیشرفته رواج پیدا نموده و ویرایش فعلی مبحث دهم مقررات ملی ساختمان نیز بر اساس همین شیوه تهیه و تدوین گردیده است.

با توجه به اینکه در این روش طراحی، حاشیه ایمنی لحاظ شده در دو مرحله ( اولی افزایش بار به کمک ضرائب بار و دومی تقلیل مقاومت به کمک ضرائب کاهش مقاومت) صورت می گیرد، لذا می توان گفت که طراحی به روش ضرائب بار و مقاومت منطقی تر و ملموس تر از طراحی به روش تنش مجاز بوده و به همین جهت در اکثر کشورهای پیشرفته و به ویژه زلزله خیز، طراحی به روش ضرائب بار و مقاومت از اقبال عمومی بیشتری برخوردار بوده است.

در این مبحث برای تأمین الزامات حالت های حدی بهره برداری، در فصل (10-2) و (10-4) ضوابطی ارائه شده است که با رعایت آنها و الزامات سایر مباحث مقررات ملی ساختمان، بهره برداری مناسب بنا تامین می گردد.

باتوجه به اینکه براساس تصمیم شورای تدوین مقررات ملی ساختمان مقرر گردیده است که ترکیبات بارگذاری کلیه روش های طراحی و کنترل فقط در مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ارائه شوند، از اینروی در این مبحث از تکرار ارائه ترکیبات مختلف بارگذاری خودداری گردیده و به مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ارجاع داده شده است.

امید است این مجموعه برای مهندسان کشور مفید واقع گردیده و کمیته تخصصی مبحث دهم مقررات ملی ساختمان را کماکان از راهنمائی ها و اظهار نظرهای خود بهره مند سازند

کمیته تخصصی مبحث دهم مقررات ملی ساختمان (1392)

مبحث دهم مناسب

راهنمایی

1) هدف ما ، دسترسی آسان و راحت برای مهندسین گرامی و کلیه دانشجویان و علاقه مندان است
در اینجا میتوانید به صورت رایگان کلیه ویرایش مباحث مقررات ملی را دانلود و یا درصورت نیاز و تمایل به تهیه کتاب ،  به صورت امن و راحت از فروشگاهی که مکمل  این وبسایت طراحی شده است خرید کنید .

2) طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، ویرایش 1392 مبحث دهم + غلط نامه مطابق منبع آزمون می باشد.

با آرزوی موفقیت برای همه مهندسان گرامی

باکس دانلود

هزینه دانلود : یک صلوات به نیت ظهور حضرت مهدی (عج)

مبحث دهم ویرایش 1392
حجم فایل 8.4MB
فرمت فایل pdf
تعداد دانلود
آخرین به روز رسانی 1400-09-11
برای دانلود کلیک کنید
غلط نامه مبحث دهم ویرایش 1392
حجم فایل 0.6MB
فرمت فایل pdf
تعداد دانلود 1
آخرین به روز رسانی 1400-09-11
برای دانلود کلیک کنید
پیش نویس مبحث دهم ویرایش 1399
حجم فایل 18.5MB
فرمت فایل pdf
تعداد دانلود 57
آخرین به روز رسانی 1400-09-11
برای دانلود کلیک کنید
منبع فایل : دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

سوالات متداول

طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، مبحث دهم برای رشته عمران گرایش های «محاسبات» ، «نظارت» ، «اجرا» ، گرایش های جدید رشته عمران ، گرایش های  «ارزیابی ، طرح و اجرای بهسازی» و «طرح و اجرای گود ، پی و سازه نگهبان» و رشته معماری در گرایش های «نظارت» ، «اجرا»  مناسب می باشد.

بله ، طبق آخرین لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، ویرایش 1392 مبحث دهم + غلط نامه این ویرایش مطابق منبع آزمون می باشد.

بله ، در طی سال ها ، چند ویرایش از مبحث دهم منتشر شده که ویرایش 1392 آخرین ویرایش مبحث دهم می باشد. البته پیشنویس 1399 هم منتشر شده تا پس از رفع نواقص ، منتشر شود.

لطفا شما هم امتیاز دهید

با کلیک بر روی ستاره ها امتیاز خود را ثبت کنید

میانگین امتیازات : 4.5 / 5. تعداد آرا : 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

با امتیاز دادن ما را در جهت بهبود مطالب و ایجاد انگیزه همراهی فرمایید.
مهندس علی قائمی

علی قائمی

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران ، طراح و مدیر وبسایت سیویل 30 و فروشگاه کتاب مهندسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − نه =